Pokračuji v roce 2025
Čirůvka dvoubarvá
Plno toho našel soused na sídlišti pod stromy.
Jsou jedlé, ale prý v jídle moc nevoní. Tyhle jsou už starší.
Hlíva hnízdovitá
Roste i v zimě, my ji našli uplně zrmzlou. Nejedlá.
www.myko.cz/myko-atlas/Phyllotopsis-nidulans/
Choroš smolonohý
Našla jsem ho v lednu, i když roste hlavně do října, zdálky vypadal jako hlíva. Bohužel.....
Přikládám náš poslední úlovek roku 2019
a přeji všem pracovníkům pražské houbařské poradny České mykologické společnosti jen ty nejlepší úlovky v příštím roce i dalších letech.
Díky jejich odbornému poradenství se mé houbaření dostalo na vyšší úroveň. Kontakt na ně mi přinesl mnoho radosti!
Mám novou zálibu. Poradit se, co to je za houbu, v mykoporadně. Konečně nemusím projíždět stovky hub a stejně zůstat v nejistotě, že jsem to nepoznala. Takže už mám první znalosti, o které se chci podělit.
Houba 1.
Dotaz: Není to náhodou lysohlávka?
Odpověď: Křehutka. Je jich obrovské množství a tak je nejlepší zůstat jen u rodu.Tyhle malé houbičky s tenkým třeněm je obrovský problém.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Houba 2.
Dotaz: Obracím se na vás s problémem, který mne zaskočil. Dnes jsme byli na houbách (13.11.) a našli jsme velké množství bedel. malinké, větší, rostly v trsech, na jednom místě třeba deset, bylo to dost neobvyklé v tuto dobu. Posbírali jsme je a udělali guláš, já pak brouzdala po atlasu hub a padla mi do oka bedla hřebenitá. A já se lekla, že jsme ji nasbírali. Voní krásně, chutná dobře. Máme jen hlavy, nohu bohužel nemáme. A bojíme se ji sníst.
Odpověď: Bedla hřebenitá to není.Bude to bedla útlá,nebo vyniklá. Jsou jedlé a dobré.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Houba 3.
Dotaz: Úlovek dnešního dne byl v hájku u cesty u sídliště, tipovala bych to na nějakou nejedlou čirůvku, jinak nevím. Voněla po okurkách.
Odpověď: Ano, jenže takto vypadá několik podzimních čirůvek. prstencová, topolová, masová, bělohnědá ... bohužel, některé jedovaté,
některé jedlé. Moc dobrá je čirůvka topolová. krásně voní i chutná. Tahle na ni vypadá dost, jenže tu sbírám, když jsem si jist že je to ona, jen tehdy, když roste v symbiose evidentně jen s osikou a není tam možnost kořenů jiného stromu. Například ta prstencová je jedovatá, je téměř k nerozeznání, ale roste pod borovicemi, apod.Tak raději neriskovat.
A o rok později! Byly toho tam trsy! Pod topoly, osikou. Bohužel je to za motorestem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Houba 4.
Dotaz: Je to holubinka kolčaví, hnědá nebo jiná?
Odpověď: Zde podle vzhledu tipuji v pořadí prvděpodobnosti:
- holubinka kolčaví - jestli je úplně mírné a příjemné chuti,
- holubinka hořkomandlová - jestli je příšerně palčivá,
- ještě jiná palčivá z okruhu holubinky smrduté,
čili chcete-li, okoštujte a uvidíte. kolčaví za to stojí.
Bohužel, jen jsem ji vyfotila, neochutnala.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Houba 5.
Dotaz:Co by to mohlo být, vyfotili jsme to a vzali kousek domů, dosahuje to i 40 cm velikosti.
Odpověď: Je to choroš Vějířovec obrovský,v mládí jedlý.
Houba 6.
Dotaz: Prosím o identifikaci, shora to vypadá jako žampion, lupeny to však má bílé.
Odpověď: Tto určitě není žampion.Má téměř bílé, ve stáří jen špetku narůžovělé lupeny, zatímco žampiony
mají lupeny už v mládí růžové či růžovohnědé nebo fialovo-hnědé, v dospělosti hnědé až černohnšdé.
Je to na 99% Bedla zardělá.
jsou jedlé, ale ne tak chutné jako jedlé žampiony nebo bedla vysoká.
nezkušeným houbařům je nedoporučujeme také pro jejich nesmírnou podobnost se smrtelně jedovatými, bílými muchomůrkami.
Poslední roky se v celé ČR objevují ve značnémv množství.
Houba 7
Dotaz: Je to nějaký pestřec? Vnuk ho našel na pískovišti mezi panelovými domy.
Odpověď: Vypadá to jako Pestřec bradavčitý
Houba 8.
Dotaz: Prosím o identifikaci, klobouk je mírně namodralý.
Odpověď: Je asi Strmělka anýzka. Potvrdilo by se naprosto jasně čichem.
Houba 9.
Dotaz: Domnívám se, že jsme v mládí sbírali a připravovali smaženici z této houby, když nic jiného nerostlo. Nazývali jsme ji mlženka. Myslíte, že to je Strmělka mlženka? Bohužel jsme si zapomněli čichnout, zda je výrazně aromatická.
Odpověď: Ano,je to strmělka mlženka , jedlá, dokonce tržní,pro někoho až moc aromatická.Výborná do octa, na smetanovou omáčku,i na řízečky. Jen do smaženice se moc nehodí.
Můj komentář: Mlženky jsme na podzim roku 2019 díky poradenství nasbírali a pojedli hodně, výborná je fakt v octě.
Houba 10.
Obrázek 10a)
Obrázek 10b)
Obrázek 10c)
Dotaz: Přikládám tři fotky houby, o které jsem si vždy myslela, že je jedlá, že je to Penízovka hnědá. Ale myslím si, že je to Penízovka dubová, nedoporučuje se k jídlu. Rostla v dubině u cesty a trochu voní hlínou.
Odpověď: Toto jsou tutově penízkovky kuželovité. Vypadají starší a ta částečná průsvitnost svědčí o přemrznutí a rozmrazení.
Houba 11.
Otázka: Podobá se to žampionu, ale mate mne ta nazelenalá barva. Co to je?
Odpověď: Není to žampion,ale límcovka ze skupiny měděnkové, asi límcovka nazelenalá,nejedlá.
Houba 12.
Otázka: Není to nějaká štítovka?
Odpověď: Ne, je to houba rodu voskovka, druh se z fota nedá určit.
Houba 13.
Otázka: Je to nějaký choroš? je to pevné, ale pružné. Když to doma rozmrzlo, docela voněla a dala by se i syrová sníst.
Odpověď: Z těchto fotek je na 99,99% jasné, že je to ta hlíva hnízdovitá. jen je už trochu vybledlá stářím.
Dobře odpovídá hned prvním dvěma fotkám na stránce zde:hlíva hnízdovitá
tam se dočtete i to, že je to jedna z "nepravých" hlív a že je obecně považována za nejedlou. já tedy nevím, proč NEjedlou, nikdy jsem ji
neochutnával a ani mě to neláká. Předpokládám, že "klidně by se dala i syrová sníst" jste neměla v úmyslu doslova. NEdoporučuje se jíst žádné syrové houby. zde myšleno ani ty, které jsou i za syrova nejedovaté -jedlé a znamená to nejíst je v množství větším než přibližně jedno sousto.. lidské trávící ústrojí je neumí patřičně ztrávit. A mimochodem, už dva tazatelé mi psali o dost vážné otravě jejich pejsků, kteří sežrali na zahradě několik syrových hub. A přitom šlo o čirůvky fialové, které jsou zaručeně jedlé /lidem po běžné kuchynské úpravě/.
Houba 14.
Otázka: Co to prosím je? Roste to na sídlišti v trávě, pod javory, vůni to nevydává žádnou.
Odpověď: Je to Choroš šupinatý, takhle mladý je jedlý.
Houba 15.
Otázka: Rostlo to v lese u cesty. Co to je? Nevoní nijak.
Odpověď: S největší pravděpodobností je to Polnička tuhá.
Jedovatá není, ale jak píšete, vůně ani chuť není nijak valná.
Houba 16.
Dotaz: První houba této houbařské sezóny (6.června 2020) . Co to je za houbu? krásně houbově voní.
Odpověď: Bude to Líha, asi klubčitá. Líhy jsou jedlé.
Houba 17.
Dotaz: Tohle rostlo na slámě u čihadla v listnatém lese, vůně žádná. Já bych to tipla na nějakou křehutku, co vy říkáte?
Odpověď: Mně to připadá spíše jako slzečník, nejedlý.
Houba 18.
Dotaz: Toto roste opakovaně od jara na břehu rybníka v trávě, dosahují docela velkých rozměrů. Je to určitě žampion, ale nějaký divný, i když čtu, že polní bývá do růžova. Vůně je taky taková spíše neurčitelná, ne jako ten lesní. Loupat šel dost těžko.
Odpověď: Toto je téměř jistě žampion = Pečárka Bernardova. Jsou mnohem robustnější a v dospělosti větší než p.polní i lesní. Ano, jejich poraněná dužnina také růžoví, ale průběh barevné reakce ve styku s vzdušným kyslíkem je přes oranžovou do sytě růžové. Jejich pokožka klobouku se vůbec nedá loupat, naopak jejich typickou vlastností je rozpukávání klobouku hlubokými rýhami. Dalším znakem je, že jsou sice jedlé, ale zvláště starší plodnice trochu páchnou jako zatuchlé seno. Je méně hojný než p.polní a ovčí a zápašná, ale nikoli vzácná.
Houba 19.
Dotaz: Tuto houbu vídáme v lesích často. Vypadá tak chutně, ale vůně nic moc. Sním o tom najít havelku, tato houba mi ji připomíná, prosím, co to je?
Odpověď: Ano, ty mladé vypadají pěkně a bývá jich dost, ale aroma i chuť je katastrofa. Je to nejedlá - hořká holubinka zápašná nebo smrdutá.
/ Mimochodem, už jsem našel asi 80 druhů holubinek, ale čirůvku havelku jsem našel celkem asi 3x v životě po dvou třech kusech./
Houba 20.
Dotaz: Téhle houbě říkám pracovně kukmák, ale nevím, co to je, rostla u pařezu. Vůně taková trochu hliněná.
Odpověď: Štítovky mají celkové postavy i tvar a barvu lupenů stejnou s kukmáky, ale nemají pochvu na bázi třeně. Rostou jen na pařezech.
tahle je z nich nejběžnejší - Štítovka jelení. jsou jedlé, ale chutí nevynikají. beru jen jednu dvě do směsi v nejvyšší nouzi.
Houba 21.
Dotaz: Malá houba rostla v trsu pod smrkem, nevoněla špatně, ty černé lupeny ve mně vyvolaly odkaz na nějaký hnojník, ale tohle je nějaké malé, co znám jsou větší.
Odpověď: Ano, je to hnojník, určitě. Ono jich je několik desítek druhů a asi polovina z nich jsou takto malé druhy, který je toto, si nejsem jist. Jestli to zahrada, nikoli celý jehličnanový les, tak například běžný hnojník třpytivý, nebo hnojník lesní lesní atd...
Houba 22.
Dotaz: Po dlouhé době jsem viděla houbu v lese. U pařezu trs, voněla příjemně houbově.
Odpověď: Pařez trochu déle udrží vlhko a trochu jej i nasává z hloubky, takže podhoubí v něm víc vydrží a někdy i za sucha vytvoří a uživí plodnice.
Je to některá z rodu křehutka, ale zde si nejsem jist která, žádná z nich není doporučovaná jako chutná houba do kuchyně.
Houba 23
Dotaz: Co to může být?
Odpověď:Je to velmi pravděpodobně druh, který je známý i mírně pokročilým houbařům a oblíbený i v kuchyni.Asi je to čirůvka fialová, vyrůstající teprve v počátku podzimu, podle snímku však zde nelze vyloučit některý z nejedlých, fialových pavučinců.
Rozlišení:
Čirůvka fialová má příjemnou, ale unikátní vůni, těžko definovatelnou, ale hlavně má na lupenech dsopělých plodnic bělavý výtrusný prach.
Pavučince mají rezavý výtrusný prach, který z lupenů padá a zachytává se na jemné "pavučinvce" v místě, kde mají jiné houby prsten.Tu barvu prachu a event nepřítomnost pavučinky nedokážu z té fotky najisto říci.
Můj komentář: Čirůvky fialové běžně sbíráme, ale bývají opravdu fialové, tady ta "narůžovělá" barva mne spletla. Ale opravdu jsou i takové....
Houba 24
Dotaz: Co to může být?
Odpověď: Jde pravděpodobně o dost známý a oblíbený druh - Opeňka měnlivá. Jenže má jedovatého dvojníka - Čepičatku jehličnanovou.
Rozlišení: Opeňka má na spodní části třeně pod prstenem drodné hnědé šupinky. Čepičatka má pod prstenem jen bělavý roztrhaný povlak.
Můj komentář: Opeňku jsem vždy chtěla najít! a snad se mi to tedy poštěstilo, stejně bych ji však nepozřela, člověk si nikdy není jistý tím, co dobře nezná.
Houba 25
Odpověď: Je to Hlíva dubová, za mlada jedlá, za stara tuhá.
A teď už to jde rychle
Odpověď: Je to Dřevnatka parohatá.
Odpověď: Je to Čirůvka sírožlutá, vůně po svítiplynu, prostě smrdí.
Odpověď: Je to Bělochoroš modravý.
Odpověď: Je to Tmavobělka bradavčitá. Dost vzácná.
Odpověď: Je to Slizečka kořenující. Je jedlá, ale hrozně drobná.
Obrázek 31
Odpověď: Je to Klanolístka obecná.
Houba 32
Dotaz: Našla jsem na sídlišti v trávě zajímavou houbičku, tipovala bych ji na nějakou špičku, klobouk měla takový pružný, jako nafukovací balonek.
Odpověď: Je to Palečka brvitá.
Houba 33
Dotaz: Rostlo toho hodně, na louce na kraji lesa, byly již přemrzlé, houba má pochvu. Co to je?
Odpověď: Je to Kukmák okázalý.
Houba 34
Odpověď: Je to nějaká strmělka, ale nejsem si jist, zda veliká nebo nálevkovitá nebo ještě jiná